2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningsbåt
Beskrivning: FMV T&E Mark bedriver verksamhet på ett flertal orter i Sverige där främst system och materiel provas åt Försvarsmakten, men även åt industrin samt civila kunder. Inom verksamhetsområdet ingår stödfunktionen att bevaka de riskzoner som upprättas och sträcker sig ut i Vättern med hjälp av bevakningsbåtar. Upphandlingen ska ersätta en befintlig sjöbevakningsbåt vilken främst används till riskzonsövervakning i Vättern. Ersättningsbåten avses att användas frekvent till personaltransporter, förekommande sjöarbeten i anknytning till verksamhet såsom bojning/målverksamhet etc. och är en viktig förutsättningskapande resurs för att bedriva och genomföra planerad verksamhet på FMV T&E Mark.
Intern identifierare: 25FMVU2051
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34521100 Bevakningsbåtar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: FMV T&E Mark bedriver verksamhet på ett flertal orter i Sverige där främst system och materiel provas åt Försvarsmakten, men även åt industrin samt civila kunder. Inom verksamhetsområdet ingår stödfunktionen att bevaka de riskzoner som upprättas och sträcker sig ut i Vättern med hjälp av bevakningsbåtar. Upphandlingen ska ersätta den befintliga sjöbevakningsbåten vilken främst används till riskzonsövervakning i Vättern. Ersättningsbåten avses att användas frekvent till personaltransporter, förekommande sjöarbeten i anknytning till verksamhet såsom bojning/målverksamhet etc. och är en viktig förutsättningskapande resurs för att bedriva och genomföra planerad verksamhet på FMV T&E Mark.
Intern identifierare: Bevakningsbåt