524319-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Tandläkarvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppsökande tandvård för äldre och funktionshindrade
Referensnummer: IN-IN21-0399
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85131000 Tandläkarvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling avseende ramavtal uppsökande verksamhet för äldre och funktionshindrade som omfattas av Köparens tandvårdsstöd inom Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Uppsökande verksamhet innefattar munhälsobedömning och utbildning till personal och anhörigvårdare. Tjänsten ska utföras på särskilt och ordinärt boende inom Västmanland.
Denna upphandling består av 17 stycken anbudsområden, se bilaga Anbudsområden. Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
Köparen kommer att teckna avtal med en (1) leverantör för varje anbudsområde.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, DU-UPP17-0178 som löper ut 2021-12-31. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Takvolym uppgår till 16 500 munhälsobedömningar och munhälsoutbildning för 3 400 omvårdnadspersonal. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddela
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85130000 Tandläkarvård och tillhörande tjänster, 85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym
Takvolym uppgår till 16 500 munhälsobedömningar och munhälsoutbildning för 3 400 omvårdnadspersonal. Om, och i så fall när, Köparen har gjort avrop motsvarande takvolymen upphör ramavtalet att gälla. Köparen meddelar Leverantörens kontaktperson när takvolymen är uppnådd, eller på väg att uppnås, så snart Köparen noterat detta.