524326-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Förhyrning av fasta kommunikationsförbindelser
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredbandstjänster - tjänsteleverantör
Referensnummer: 2.3.2 - 06137/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64214400 Förhyrning av fasta kommunikationsförbindelser
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro universitet hyr lägenheter som i sin tur hyrs ut till utbytesstudenter, masterstudenter och forskare från andra länder. Denna upphandling omfattar gruppanslutning av bredbandstjänster till dessa lägenheter samt lägenheter som tillkommer under avtalsperioden. Upphandlingen omfattar enbart bredband, inte TV eller IP-telefoni. Kommunikationsoperatör till de aktuella fastigheterna är i dagsläget OpenUniverse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412110 Internetnätverk, 45232332 Arbeten som rör telekommunikationer, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans av bredbandstjänster genom gruppanslutning till i dagsläget 211 st hyreslägenheter. Lägenheterna hyrs av Örebro universitetet för att i sin tur hyras ut till utbytesstudenter och forskare.
Denna upphandling omfattar gruppanslutning av bredbandstjänster till dessa lägenheter samt lägenheter som tillkommer under avtalsperioden. Upphandlingen omfattar enbart bredband, inte TV eller IP-telefoni. Antalet lägenheter som omfattas av avtalet kan både öka och minska under avtalstiden.
Kommunikationsoperatör till de aktuella fastigheterna är i dagsläget OpenUniverse.
Tjänstekontrakt med kontraktstart 2022-02-01 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade kontraktstarten.
Kontraktet löper t.o.m. 2023-01-31. Vid eventuell förskjutning av kontraktstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.
Därefter förlängs kontraktet automatiskt med 12 månader i taget om inte Beställaren meddelar något annat senast tre (3) månader innan innevarande kontraktsperiod löpt ut. Beställaren har möjlighet att förlänga kontraktet sammanlagt upp till totalt 36 månader med oförändrade villkor. Maximal kontraktstid är fyra (4) år.