524337-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk säkerhetspartner
Referensnummer: ÅM2021-1561
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheten avser att upphandla ett nytt ramavtal i upphandlingen av strategisk säkerhetspartner med såväl strategisk som operativt säkerhetsarbete. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden där anbudsgivare kan lämna in anbud på ett (1) eller två (2) områden. Åklagarmyndigheten kommer att teckna separata avtal för respektive område och med en (1) leverantör per område.
Anbudsområde A: Personsäkerhet
Anbudsområde B: Totalförsvar och säkerhetsskydd
Denna upphandling omfattar även Ekobrottsmyndigheten som har rätt men inte skyldighet att avropa från ramavtalet med ett eget leveransavtal. Åklagarmyndigheten samordnar och är ansvarig för upphandling och tilldelningsbeslut. Samtliga ställda krav i upphandlingen och skyldigheter som medföljer avtalet omfattar även Ekobrottsmyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75220000 Försvarstjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åklagarmyndigheten avser att upphandla ett nytt ramavtal i upphandlingen av strategisk säkerhetspartner med såväl strategisk som operativt säkerhetsarbete, enligt angivna förutsättningar i upphandlingsdokumenten. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden där anbudsgivare kan lämna in anbud på ett (1) eller två (2) områden. Åklagarmyndigheten kommer att teckna separata avtal för respektive område och med en (1) leverantör per område.
Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten (hädanefter Myndigheterna när båda myndigheter benämns) har arbetsplatser på flera orter i Sverige, därmed säkerhetsarbete kan komma att ske inom hela Sverige då det kan krävas att uppdrag utförs på plats.
Myndigheterna uppskattar det totala värdet på det kommande avtalet till följande:
Åklagarmyndigheten cirka 600 000 per år.
Ekobrottsmyndigheten cirka 100 000 per år.
Myndigheterna garanterar inga köpvolymer under avtalstiden då volymerna både kan öka och minska under avtalsperioden.