524343-2017 - ÄndringSverige-Solna: Reparation och underhåll
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänstekoncessions utomhusreklam
Referensnummer: TND/2017:904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tjänstekoncession där anbudsgivarens åtagande omfattar finansiering, installation och underhåll av väderskydd för kollektivtrafik, publika toaletter, väderskydd för cyklar, eblilsladdare med mera.
I utbyte mot att anbudsgivaren tillhandahåller sådana nyttigheter upplåter beställaren platser för utomhusreklam inom Solna stad. Finansiering av utrustning detta avtal omfattar sker främst genom intäkter från tredje part i form av reklamintäkter.