524372-2023 - ÄndringSverige-Norrköping: Uthyrning eller leasing av bostäder
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utrese- och ankomstboende i anslutning till Arlanda
Referensnummer: 3.2.1-2023-9971
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket avser att upphandla en anläggning som ska vara anpassad för en flexibel användning som möjliggör nyttjande oberoende av individens processtatus, men med särskilt fokus på ansöknings- och återvändandeprocessen. Det kan innebära utveckling av center för asylsökande.
Denna upphandling avser en anläggning i närhet till Migrationsverket administrativa lokaler i Märsta och Arlanda Flygplats.