524375-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Telefon- och dataöverföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av gemensamma telefonileveranser till Region Sörmland
Referensnummer: IN-IN21-0413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64210000 Telefon- och dataöverföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att telefoni, som är en verksamhetskritisk funktion för Regionen, är framtidssäker, funktionell, robust och kostnadseffektiv. Region Sörmland söker en erfaren leverantör som i huvudsak kan hantera: service och support av regionens växelplattform och stödsystem inklusive integrationer, administration, systemspecifika produkt- och licensköp, operatörstjänster, övriga stödtjänster såsom samtalsbokning och contact center etc. samt lösning för reservtelefoni.
Omfattning
Upphandlingen omfattar övergripande de funktioner och tjänster som beskrivs under Nuläge, avsnitt 5. Region Sörmland söker en erfaren leverantör som i huvudsak kan hantera följande övergripande telefoniobjekt:
Service och support av regionens växelplattform och stödsystem inklusive integrationer
Administration
Systemspecifika produkt- och licensköp
Operatörstjänster
Övriga stödtjänster såsom samtalsbokning och contact center etc.
Lösning för reservtelefoni
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64227000 Integrerade telekommunikationstjänster, 79510000 Telefonsvarartjänster, 79512000 Teletjänstcentral
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen