524421-2020 - PlaneringSverige-Norsborg: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn avseende Konsultmäklare till Riksteatern
Referensnummer: 20/9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt enligt Lag (2016:1145) om offentlig upphandling, 6 kap 12§
Riksteatern publicerade den 25 augusti en upphandling avseende konsultmäklare. Vid anbudstidens utgång den 28 september hade inga anbud inkommit.
Riksteatern har därefter övergått till förhandlat förfarande utan föregående annonsering. Riksteatern har för avsikt att ingå avtal med Ework group AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen