Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Film- och videoproduktion
Referensnummer: UH-2023-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser upphandla en leverantör som kan genomföra videoproduktion åt kommunens förvaltningar i den utsträckning interna resurser inte kan täcka behovet. Idag producerar kommunens kommunikationsenhet största delen av kommunens filmproduktion som innebär produktion allt från korta klipp på sociala medier till kortare filmer som illustrerar kommunens verksamhet. Kommunens längre produktioner kan ses på https://play.sigtuna.se/.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111000 Film- och videoproduktion, 92112000 Tjänster i samband med film- och videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Video- och filmtjänster
Omfattning: Omfattar video- och filmtjänster till Sigtuna kommun.
Mängd: Avtalets värde uppskattas till ca 2 miljoner SEK.