524463-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Tybblelundsskolan - Örebro
Referensnummer: Bou 1833/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser lokalvård så som löpande städ, golvvård, storstäd samt fönsterputs på Tybblelundsskolan.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, org nr: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet "UM") behov av löpande städ med tillhörande tilläggstjänster så som fönsterputs, golvvård, storstädning mm. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten.
Det sker kontinuerligt förändringar i kommunens lokaler och verksamheter. Det kan tillkomma eller falla ifrån objekt under avtalstiden, även frekvenser kan komma att förändras. Ytor och ritningar kan saknas på vissa objekt.
Mer information om UM återfinns på https://www.orebro.se/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen