Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cafè- och restaurangverksamhet Sunnanå Hamn 8 (Stenmagasinet)
Referensnummer: UH-2019-49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Melleruds Kommun inbjuder till att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal för drift av café- och restaurangverksamhet i lokalen Stenmagasinet, Sunnanå Hamn 8 (Sunnanå 1:29) med en aktör. Lokalen är dimensionerad främst för verksamhet under sommarsäsongen men kan även isoleras för enstaka tillfällen under resten av året. Lokalen delas delvis med Melleruds Kommun som driver turistbyrå i en del under sommaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55400000 Dryckesservering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen