524485-2022 - ResultatSverige-Partille: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av analys, budget- och prognosverktyg
Referensnummer: KS/2021:572
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Partille kommun kommun avser att upphandla en total systemlösning för budget- och prognosverktyg inklusive analys. Leveransen ska omfatta en webbaserad systemlösning, implementering, konfiguration, anpassning, utformning av rapporter, licenser, stöd vid införandet, utbildning av systemförvaltare, systemadministratörer och budgetansvariga chefer, support och underhåll.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72224100 Planering av systemimplementation, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Partille kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Upphandling av analys, budget- och prognosverktyg.
Omfattning
Antalet användare i systemet är uppskattat till 150 användare uppdelat på olika roller med olika behörigheter, men antalet användare kan komma att ändras.
Avtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare.
MålsättningMålsättningen med denna upphandling är att ge kommunens chefer, controllers och ekonomer ett gemensamt verktyg för att effektivisera arbetet med ekonomisk analys, budget och prognos. Genom rapporter och ett gemensamt verktyg ska cheferna snabbt och visuellt tydligt kunna få möjlighet till en samlad bild av det som behövs för att leda och styra mot en bättre verksamhet. Systemet förväntas således bidra till en ökad prognossäkerhet i de ekonomiska uppföljningarna som på det sättet ger ökad kvalitet i beslutsunderlagen.
Systemet ska kunna användas av alla budgetansvariga chefer, controllers, ekonomer som arbetar med budget och prognos vilket ställer krav på att systemet är användarvänligt och intuitivt. Systemet förväntas även minska personberoendet och eliminera behovet av de Excel-filer som i dagsläget används på förvaltningarna.