5245-2021 - ResultatSverige-Sundsvall: Traktorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Redskapsbärare/traktor
Referensnummer: UH-2020-281
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16700000 Traktorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun inbjuder intresserade leverantörer att inkomma med anbud avseende redskapsbärare/traktorer. Upphandlingen omfattar köp/avrop av minst en (1) fabriksny redskapsbärare/traktor, inkl tillval, anpassad för verksamheter främst inom markrenhållning, grönyteskötsel samt vinterväghållning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16700000 Traktorer, 42420000 Skopor och gripanordningar till kranar eller grävmaskiner, 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under avtalsperioden kan ytterligare 1 - 3 redskapsbärare/ traktorer komma att avropas om behovet uppstår. Traktorerna kommer i förhållandevis stor utsträckning att dra och driva sopmaskiner, slaghacksarbete samt ploga och skotta snö på ytor som kräver en viss minimikapacitet men samtidigt ställer stora krav på smidighet samt manövrerbarhet såsom svängradie och spårning varför bl.a. dessa egenskaper är viktiga i denna upphandling.
Upphandlingen omfattar även möjlighet att teckna serviceavtal för traktorerna som ska gälla under 36 mån från godkänd leverans samt möjlighet till förlängd drivlinegaranti.
Sundsvalls kommun värdesätter och sätter miljön i fokus och därav är det en självklarhet att kravställa på bästa miljöklassning på marknad tillika miljöklassning av drivmedel.