524537-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillfällig projektorganisation för avveckling av Mälarprojektet
Referensnummer: 20-03857
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöfartsverket upphandlar en tillfällig projektorganisation med placering i Södertälje. Uppdraget omfattar att slutföra avvecklingen av den tidigare entreprenaden i Mälarprojektet kanal och sluss samt bistå ledningen inför förhandling med entreprenör rörande brister i slutbesiktningen. Dessutom ska efterfrågad projektorganisation upprätthålla säkerheten i arbetsområdet samt leverera underlag och dokumentation inför överlämnande till kommande projektorganisation.
Upphandlingsföremål
Uppdraget innebär att för projektets räkning tillhandahålla sex (6) stycken konsulter för följande roller:
Två (2) byggledare
En (1) junior byggledare
En (1) senior administrativ byggledare med strategisk inriktning
En (1) kontrollansvarig PBL
Ett (1) strategiskt ledningsstöd
Tjänstgöringsort är Södertälje. Undantaget är rollerna Senior administrativ byggledare med strategisk inriktning och Strategiskt ledningsstöd som kan arbeta på distans.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71356100 Tekniska kontroller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser en begränsad tid för att slutföra avvecklingen av den tidigare entreprenaden samt bistå ledningen inför förhandling med entreprenör rörande brister i slutbesiktningen. Dessutom ska efterfrågad projektorganisation upprätthålla säkerheten i arbetsområdet samt leverera underlag och dokumentation inför överlämnande till kommande projektorganisation.
Tjänstgöringsgrad för byggledarna är 50 - 100 % med undantag för kontrollansvarig PBL där omfattningen är ca 10 % och strategiskt ledningsstöd där omfattningen är ca 10 %. Den uppskattade tjänstgöringsgraden är beräknad utifrån en normal arbetstid, typ 40 timmars-vecka. Arbetstiden för konsulterna styrs dock av beställarens behov och kan därför vara mer eller mindre koncentrerad under kontraktstiden. Då det råder stor osäkerhet om hur lång tid avvecklingen av den tidigare entreprenaden kommer att ta är kontraktstiden sex (6) månader med option på tre (3) månader.