Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Bulkleverans av träpellets
Referensnummer: 2020:1001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i Gotlandshem Värme ABs upphandling av ramavtal för bulkleverans av träpellets till fem biobränsleanläggningar belägna på hela Gotland. Leverantör ansvarar för att påfyllning av träpellets sker i god tid innan det är tomt i anläggning, så att inga driftstörningar uppstår.
Beställaren kan inte lämna några volymgaranter då det är ett ramavtal.
Mellan september 2019 och augusti 2020 levererades cirka 709 ton, fördelat på de fem biobränsleanläggningarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09100000 Bränslen, 09110000 Fasta bränslen, 09111400 Träbränslen
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen