Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.trafikverket.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vidareutveckling av brokontrollen
Referensnummer: KOM-413545
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdrag gällande utveckling av de brotekniska specifikationerna för programmet Brokontroll.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen