524643-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Mörbylånga: Revision
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster i Mörbylånga kommun
Referensnummer: KS 2023/000257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Sakkunnigt biträde till de förtroendevalda revisorerna i Mörbylånga kommun
Auktoriserad revisor till kommunens hel- och delägda bolag
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212300 Tjänster i samband med i lag föreskriven revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning och syfte
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Mörbylånga Kommun som ”Beställaren” och anbudsgivaren ”Leverantören”.Beställarens ombud i upphandlingen är Mörbylånga Kommun, Ekonomienheten.
Omfattning
Beställaren avser upphandla revisionstjänster till Mörbylånga kommun. Upphandlingen avser följande delar som är obligatoriska att uppfylla:
Mörbylånga kommun:
Sakkunnigt biträde till kommunens revisorer inklusive administrativt stöd
Lagstadgad revision (yrkesrevision) i kommunen samt rådgivning och frågor som utgör ett naturligt led i revisionsuppdraget.
Sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna i de kommunala bolagen
Tilläggsarbeten och eller utredningar som ligger utanför uppdraget ska föregås av en skriftlig överenskommelse om beställning av arbete.
Ölands kommunalförbund (under avveckling):
Sakkunnigt biträde till kommunalförbundets revisorer inklusive administrativt stöd
Lagstadgad revision (yrkesrevision) i kommunalförbundet samt rådgivning och frågor som utgör ett naturligt led i revisionsuppdraget.
Mörbylånga Bostads AB
Lagstadgad revision (omfattar även koncernredovisning) samt rådgivning och frågor som utgör ett naturligt led i revisionsuppdraget.
Löpande granskning (förvaltningsrevision).
Mörbylånga Fastighets AB
Lagstadgad revision samt rådgivning och frågor som utgör ett naturligt led i revisionsuppdraget.
Mörbylånga Parkerings AB
Destination Öland AB (under bildande)
Upphandlande myndighet
Mörbylånga kommun är kommunen på södra Öland. Kommunen har ca 16 000 invånare år 2023. Vår vision är ”Vi skapar växtkraft och livskvalitet”.
Mer om Mörbylånga kommun kan du läsa här: https://www.morbylanga.se/
Uppgifter om hur kommunen styrs samt vår organisation hittar du här: https://www.morbylanga.se/kommun-och-politik/kommunens-organisation/politisk-organisation/
Uppgifter om de kommunala bolagen hittar du här:
https://www.morbylanga.se/kommun-och-politik/kommunens-organisation/kommunala-bolag/
Ändringarna i organisationen kan förekomma under avtalsperioden.
Årsredovisningar 2022 för samtliga i upphandlingen ingående organisationer bifogas upphandlingen (förutom Destination Öland under bildande).