524664-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rikstens företagspark etapp 1 och 2.
Referensnummer: 2019:391
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnation av vägar, gång- och cykelbanor,
VA-ledningar samt kanalisation och kabelgravar för el, tele och belysning inom Rikstens företagspark etapp 1 och 2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen