524738-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och installation av vitvaror - ramavtal
Referensnummer: 23/40
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser ramavtal för service och installationsarbeten av vitvaror som beställs löpande av beställaren. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll, service med felsökning och installationsarbete mm.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 entreprenörer i områdesindelningen Lokaler och Bostäder:1 entreprenör på område Lokaler och 1 entreprenör på Bostad, samt 1 reserv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) org nr 556499-5909
Eskilstuna kommun org nr 212000-0357
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (Esem) org nr 556935-7501
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Målet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av service och installation av vitvaror. Entreprenörens goda bemötande av hyresgästen är en förutsättning där bland annat information och återkoppling är ledord för att få avtalet att fungera på bra sätt. Beställaren strävar efter hög kundnöjdhet.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 3 entreprenörer i områdesindelningen Lokaler och Bostäder:1 entreprenör på område Lokaler och 1 entreprenör på Bostad, samt 1 reserv. Se "Avtalsområden" nedan.
Förfrågan avser ramavtal för service och installationsarbeten av vitvaror som utförs på löpande räkning efter avrop från beställaren. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll, service med felsökning och installationsarbete samt mindre om- till- och nybyggnad.
Servicen omfattar löpande behov av reparationer i syfte att hålla utrustning och maskiner i brukbart skick så länge som det är ekonomiskt hållbart. Arbetet omfattar både planerade och oplanerade arbeten.
Installation omfattar mottagning, transport och installation av utrustning och maskiner.
Avgränsningar: Ramavtalet omfattar inte service eller installation av storköksutrustning.
Viss lagerhållning av Beställaren köpta reservmaskiner (kyl, frys, spis, tvättmaskin) kan förekomma.
Förkommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Kfast och i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm) samt i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Se vidare beskrivning under AFD.1 Omfattning.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.