524909-2021 - ResultatSverige-Boden: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: KS 2020/541
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget ska utföras i enlighet med Beställarens revisionsregler, kommunallagen och god revisionssed i kommunal verksamhet.
Grundläggande granskning:
Avser sakkunnigt stöd till Beställarens förtroendevalda revisorer. Inom uppdraget ingår redovisningsrevision inkluderande granskning av delårsrapport, granskning av årsredovisning inklusive redovisningen för Beställarens hela verksamhet (koncern) samt bokslut. Vidare avser uppdraget stöd till de förtroendevalda revisorerna i deras granskning av Beställarens styrelse, utskott och nämnder.
Djupgranskning:
Uppdraget avser fördjupade granskningar avseende samtliga områden inom kommunernas verksamhetsområden.
Det ingår även utbildningar för de förtroendevalda revisorerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen