524911-2017 - ÄndringSverige-Göteborg: Spåranläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Depå Ringön Spårentreprenad
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45234116 Spåranläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden innehåller byggnation av ca 3100 spårmeter gatuspår på betongslipers, 29 växlar 2 enkla korsningsväxlar 4 fyrkryss som byggs på träslipers eller betongplatta och därtill hörande kontaktledning, växelstyrning och växelvärme
Entreprenaden innehåller även inkoppling i nuvarande trafikspår med 4 gatuspårsväxlar och därtill hörande kontaktledning, växelstyrning och växelvärme
Depån skall tas i drift senast 2019-11-01 då de nya vagnleveranserna påbörjas