See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hushållsavfall/hämtning av kärl och säckavfall
Beskrivning: Forshaga kommun, Grums kommun, Hammarö Energi AB och Kils Återvinning AB har för avsikt att gemensamt upphandla hämtning av kommunaltavfall i form av restavfall och matavfall, och därmed jämförligt avfall, från hushåll och jämförbart avfall från annan verksamhet. Vid eventuell fördröjning av upphandlingsprocessen kan datum för avtalstart förändras. Avtalsperioden startar då vid datum för avtalstecknande. Efter 2027-03-31 startar en ny entreprenad som upphandlas parallellt med denna upphandling
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90511200 Hämtning av hushållssopor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116288:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90511000 Sophämtning, 90510000 Avfallshantering, 90500000 Avfallstjänster, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster