524987-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Underhållsavtal Ris och PACS
Referensnummer: 13/09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionen har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 Kap. 14§ punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Sectra Sverige AB avseende underhållsavtal.
Support, underhåll och uppgraderingar måste ske löpande för att systemet ska fungera för dess avsedda ändamål. Regionen behöver därför ingå ett avtal rörande dessa åtgärder.
Underhåll, vidareutveckling och support av RIS och PACS kan endast tillhandahållas av Sectra AB.
Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72262000 Utveckling av programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser underhållsavtal för system RIS och PACS samt konfiguration för anslutning till BFT.