524991-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tandläkarstolar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Unit med integrerad behandlingsstol till Folktandvården
Referensnummer: RJL 2018/2666
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192410 Tandläkarstolar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jönköpings län avser upphandla Unit med integrerad behandlingsstol till Folktandvården.
Upphandlingsdokumenten består av
Folktandvårdens utbytesplan för den kommande fyraårsperiod ser ut som nedan:
2020: 50 st. unitar
2021: 34 st. unitar
2022: 28 st. unitar
2023: 33 st. unitar
Till detta tillkommer tillbehör och produktbunden förbrukningsmaterial.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord, 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Unit med integrerad behandlingsstol till Folktandvården.
Upphandlingens innehåll
Administrativa föreskrifter
Kravspecifikation
Särskilda avtalsvillkor
Allmänna avtalsvillkor
Beräkningsbilaga
Bilaga Uppförandekod för leverantörer
Bilaga Rutin vid byggpåverkande utrustningsupphandlingar
Bilaga ISO 9680:2014
Bilaga Hygienrutiner för Folktandvården
Bilaga Preliminär utbytesplan, RJL
Bilaga Beskrivningsdokument IT
Bilaga Utvärderingsprotokoll
Särskilda och allmänna avtalsvillkor, tillsammans med delar av övriga upphandlingsdokument, kommer att utgöra ramavtalet.
Volym
Utbytesplanen är preliminär och leverantör garanteras inga volymer. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.