525007-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Biljettmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljettautomater 2018 Steg 1
Referensnummer: 17/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30144200 Biljettmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser de upphandlande enheternas behov av biljettautomater för försäljning av kollektivtrafikbiljetter, främst placerade utomhus vid järnvägsstationer och andra resecentrum men även inomhusplaceringar förekommer. Samt tillhandahållande av bl.a. service- och underhåll, installation, anpassningar av användargränssnitt och andra anpassningar till framtida krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50316000 Underhåll och reparation av biljettautomater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen