525021-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Broby: Tryckta böcker
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Litteratur
Referensnummer: KS 2017/01396, KS/2017:530 050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22110000 Tryckta böcker
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Litteratur för bibliotek och skolbibliotek, tryckta böcker och ljudböcker på svenska (inkl. minoritetsspråken), engelska, nordiska språken och utländska språk till kommunerna inom samarbetet Skåne Nordost. Upphandlingen omfattar bibliotek och skolbibliotek inom Östra Göinge, Osby, Kristianstad, Hässleholm, Bromölla och Hörby kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 29 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22110000 Tryckta böcker, 22113000 Biblioteksböcker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen