Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferenstjänster
Referensnummer: KSN-2022-01472
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun upphandlar nu ramavtal för Konferenstjänster.
Upphandlingen omfattar hyra av möteslokaler för kortare möten, halvdags- och heldagskonferenser samt konferenser med övernattning.
Upphandlingen gäller för Uppsala kommun och de i upphandlingen angivna koncernbolagen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kortare möte, halvdagskonferens, heldagskonferens och konferens med övernattning. samtliga konferenstyper är indelade i 5 är idelade i 5 olika storlekar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen