2. Förfarande
Förfarande
Titel: Behandling och förbränning av avfall
Beskrivning: Upphandlingen omfattar slutlig omhändertagande av brännbart kommunalt avfall (restavfall) från hushåll och verksamheter, samt brännbart grovavfall från ÅVC samt verksamheter, insamlat i Strömstads kommun. Det brännbara hushålls- och grovavfallet ska behandlas genom förbränning. Matavfallet ska behandlas biologiskt genom rötning och återvinning av energin i form av biogas till fordonsbränsle och rötresten i form av näringsämnen till produktiv mark.
Intern identifierare: TN/2023-0453
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
Ytterligare klassificering (cpv): 90513300 Avfallsförbränning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Behandling och förbränning av avfall - ramavtal