525086-2022 - ResultatSverige-Solna: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ÄL91 S2 Flemingsberg-Tullinge, ÄL88 S1-2 Vallentuna-Åkersberga
Referensnummer: UH-2021-106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vattenfall Eldistribution AB har för avsikt att uppföra en ny 145 kV ledning, ÄL91 S2 Flemingsberg-Tullinge Villastad samt ÄL88S1-2 Vallentuna-Åkersberga. Sträckan är totalt ca 4,7 km. För båda sträckorna ingår köp av kabel, förläggning, opto och avslut med kabelstativ i stationen. För ÄL88S1-2 Vallentuna-Åkersberga ska en ny trästolpsportal installeras. Förläggningen för ÄL91 S2 Flemingsberg-Tullinge Villastad kommer ske i rör och med korskoppling av kabelskärm samt att befintlig stålstolpe anpassas för kabelavslut. I denna sträckning finns en kortare bit som måste schaktas under övervakning av länsstyrelse pga av fornminne.
Projektet kommer att upphandlas och utföras som en AB 04 med mängdförteckning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen