525100-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Fastighetssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFastighetssystem
BeskrivningMorastrand söker ett fastighetssystem som ska hjälpa verksamheten, inklusive dotterbolag, vidare i digitaliseringsresan genom ett användarvänligt och digitalt arbetssätt med hjälp av automatisering, öppna datakällor och Artificiell intelligens (AI). Upphandlingen ska säkerställa att ett nytt upphandlat fastighetssystem införs som möter verksamhetens krav. Upphandlingen omfattar även helhetsåtagande för införandeprojekt, utbildning samt support och underhåll. Avtal kommer att tecknas med en (1) Leverantör. Beställares avsikt är att skriva ett avtal som kommer att löpa i fyra (4) år, med möjlighet för Beställare att förlänga Avtalet i tre (3) + tre (3) + två (2) år med en total avtalstid på tolv (12) år.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101566:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd