525104-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: TV-utrustning och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
AV-produkter
Referensnummer: Ks 609/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32320000 TV-utrustning och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal avseende AV-produkter.
Tidigare volymer för inköp av AV-produkter:
Örebro Kommun:
2018: 6 257 tkr
2017: 5 688 000 SEK
2016: 6 394 000 SEK
2015: 2 736 000 SEK
Ljusnarsbergs kommun:
2018: 21 072 SEK
2017: 20 624 SEK
2016: 20 954 SEK
2015: 19 840 SEK
Kumla Kommun:
2018: 279 530 SEK
2017: 779 267 SEK
2016: 495 915 SEK
2015: 104 038 SEK
Degerfors Kommun: Har inga uppgifter på tidigare inköpta volymer men uppskattar framtida inköpsvolym till ca 100 000 SEK/år.
Observera att angivna volymer är angivna med hänsyn till nu kända förhållanden och uppskattningar av kommande behov. Inga volymer garanteras under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32232000 Videokonferensutrustning, 32321200 Audiovisuell utrustning, 32351300 Tillbehör till audioutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2018: 6 257 000 SEK