Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster inom besiktning av fastigheter, lokaler och lägenheter
Referensnummer: 3.2.1-2021-8500
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Migrationsverket är i behov av ramavtal avseende konsulttjänster inom besiktning av fastigheter, lokaler och lägenheter samt granskning av handlingar. Vidare ingår konsultation och utbildning inom området.
Besiktningsuppdragen kommer att genomföras i olika sorters bostads- och lokalformer, både då Migrationsverket upphandlat bostäder som tjänst och då Migrationsverket tecknat lokal- eller lägenhetshyresavtal alternativt när myndigheten har sagt upp avtal för avflyttning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 79632000 Utbildning av personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen