525116-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud Kardiologi
Referensnummer: RS 2019-0543
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ultraljud Kardiologi till de upphandlande myndigheter som framgår av underlaget. Huvudinriktningen är att förse samtliga deltagande vårdgivande verksamheter med anpassad och kostnadseffektiv utrustning. Upphandlingen ska täcka de varierande behoven av ultraljudsutrustning som finns inom regionens olika verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ultraljud Kardiologi till de upphandlande myndigheter som framgår av underlaget. Anbudsgivaren har möjlighet att lämna anbud på ett, flera eller samtliga av de angivna anbudsområden. Varje anbudsområde avser en sammanhållen tjänst, där anbud ska lämnas på hela anbudsområdet. (Transthorakal ekokardiografi (TTE), Transesofageal ekokardiografi (TEE), Stressekokardiografi, Transthorakal ekokardiografi Bas (TTE Bas)) Region Stockholm kommer teckna avtal med en anbudsgivare per position.