525118-2021 - ResultatSverige-Kungälv: Drift av dataanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datacenter som tjänst
Referensnummer: 2021-161
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72514000 Drift av dataanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen "Datacenter som tjänst" omfattar bl.a. Central infrastruktur, Serverdrift, Lagring och backup.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72500000 Datortjänster, 72514100 Förvaltning av anläggning och datordrift, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen