525121-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresgästrådgivning
Referensnummer: EUI 21 007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Med syfte att stödja beställarens arbete inom lokalförsörjningsarbetet, avser Göteborgs universitet att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att erhålla konsulttjänster för lokalförsörjning. Tjänsten innefattar avtalsstöd vid hyresförhandlingar, villkorsändringar och ny- och ombyggnationsprojekt. Tjänsten inbegriper även bedömning av marknadshyror, marknadsanalyser, tolkning av hyresavtal, avveckling och uthyrning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71620000 Analystjänster, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Med syfte att stödja beställarens arbete inom lokalförsörjningsarbetet, avser Göteborgs universitet att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att erhålla konsulttjänster för lokalförsörjning. Tjänsten innefattar avtalsstöd vid hyresförhandlingar, villkorsändringar och ny- och ombyggnationsprojekt. Tjänsten inbegriper även bedömning av marknadshyror, marknadsanalyser, tolkning av hyresavtal, avveckling och uthyrning. De två enheter på Göteborgs universitet som i dagsläget har behov av hyresgästrådgivning är:
Fastighets- och serviceenhetenEnheten arbetar med frågor som rör förvaltning och planering av universitetets lokaler. Detta innefattar den långsiktiga planeringen av de fysiska lokalerna samt mindre ombyggnadsprojekt och verksamhetsanpassningar. Inom enheten arbetar man också med frågor gällande den fysiska arbetsmiljön för anställda och studenter och har ansvar för universitetets säkerhetsfrågor samt katastrof- och krisberedskap. Fastighets- och serviceenheten erbjuder tjänster och skapar förutsättningar för universitets kärnverksamhet.
Funktionen för strategiska lokalprojektGöteborgs universitet är inne i en intensiv period av utveckling. Det pågår sedan några år tillbaka planering för flera stora strategiska lokalprojekt för universitetets verksamheter. Funktionen för strategiska lokalprojektet ansvarar för att genomföra universitetets utpekade strategiska lokalprojekt.