525122-2021 - ResultatSverige-Lund: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster åt barn-och skolförvaltningen i Lunds kommun
Referensnummer: KS 2021/0253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillkommande objekt
Under avtalsperioden kan nya objekt tillkomma. Vid tillkommande objekt ska Leverantören prissätta objektet på motsvarande sätt och motsvarande nivå som liknande objekt i avtalet med hänsyn till antalet kvm och typ av lokal enligt detta underlag.
Pris för tillkommande objekt får maximalt vara enligt bilaga Pris för motsvarande objekts storlek och inredning (kvm). Angivet timpris för storstädning/tilläggsstädning får inte överskridas.
Har leverantören inte möjlighet att ta nya objekt utefter Beställarens beskrivning har Beställaren rätt att gå till annan Leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen