525128-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Operationscentrum, Uddevalla sjukhus
Referensnummer: FAST 2016-01046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Operationscentrum innefattar följande: 12 OP-salar för ortopedi och kirurgi. Därtill kommer lokaler för UVA (Uppvaksavdelning), Sterilcentral och försörjningslokaler för samtliga verksamheter. Projektet är en nybyggnad på ca 16 000 kvm fördelat på 4 plan, varav 350 kvm ombyggnad i befintlig fastighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektet Operationscentrum innefattar följande: 12 OP-salar för ortopedi och kirurgi. Därtill kommer lokaler för UVA (Uppvaksavdelning), Sterilcentral och försörjningslokaler för samtliga verksamheter. Projektet är en nybyggnad på ca 16000 kvm fördelat på 4 plan, varav 350 kvm ombyggnad i befintlig fastighet.