See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bygg- och teknikkonsulter ramavtal
Beskrivning: Ramavtalet omfattar tekniska konsulttjänster främst inom följande discipliner: - Projekt- och byggledningsresurser såsom projektledare, byggledare, KA, och projekteringsledning - Konsulter inom miljöområdet såsom miljösamordnare och fuktsakkunnig, m.fl. - Projektörer inom installation såsom el, vvs, va och styr m.fl. - Sakkunniga storkök, tillgänglighet m.fl. - Arkitekt, konstruktör, geoteknik och mark
Intern identifierare: TN 2024/0427
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: AF - Administrativa föreskrifter (1)