525138-2018 - ResultatSverige-Malmö: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
8564 Södra delen av esplanaden
Referensnummer: 18/140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
I entreprenaden ingår bl a terrassering och färdigställande av gatu-, park-, mark- och kajförstärkningsarbete, VA arbete, konstruktion och byggnation av Spillvattenpumpstation, el och belysningsarbete samt garantiskötsel.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45236000 Markanläggning, 45241600 Installation av hamnbelysningsutrustning, 45252120 Byggnation av anläggning för behandling av vatten, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45332200 VA-arbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen