525171-2022 - ResultatSverige-Visby: Eldistributions- och reglerutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering HVDC light
Referensnummer: 21/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gotlands Elnät AB har för avsikt att byta ut befintliga kontrollsystem i HVDC Light-anläggningar i Visby och Näs på Gotland, uppförda 1999.
Anläggningen består av 2 omriktare om vardera 65 MVA med kabel emellan.
Anslutningsspänningen är 75 kV AC och polspänningen är plus/minus 80 kV DC.
Kontrollsystemen består av två redundanta datorer med modulära I/O-rack i vardera anläggning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45315400 Högspänningsanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen