5252-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Stödtjänster för sjötransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjötransporter av lotsar i södra Vänern
Referensnummer: 18-03911
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63720000 Stödtjänster för sjötransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en anbudsgivare.
Syftet med uppdraget är att täcka Sjöfartsverkets behov av besättning vid ”Sjötransporter och bordning av lotsar i södra Vänern” och ett litet antal övriga tjänster i anslutning till sjöräddning och farledshållning inom Vänernområdet.
Upphandlingsföremål
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en anbudsgivare. Syftet med uppdraget är att täcka Sjöfartsverkets behov av besättning vid ”Sjötransporter och bordning av lotsar i södra Vänern” och ett litet antal övriga tjänster i anslutning till sjöräddning och farledshållning inom Vänernområdet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60653000 Uthyrning av båtar med besättning, 63722000 Lotsning, 63726000 Diverse stödtjänster vid sjötransport, 63726200 Isbrytning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen