525303-2021 - ÄndringSverige-Märsta: Måltidsleveranser
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransporter
Referensnummer: UH-2021-67
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55521200 Måltidsleveranser
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser att upphandla mattransporter. Upphandlingen syftar till att få till stånd ett avtal med en leverantör som kan utföra dagliga(måndag-fredag) transporter av färdiglagat mat från Sigtuna kommuns tillagningskök till särskilda boendena, skolor och förskolor inom Sigtuna kommun. Transporterna ska vara kvalitetssäkra enligt livsmedelslagen och speciell hänsyn ska tas till matens temperatur, leveranstider samt miljöpåverkan. Avtalstid tre (3) år med möjlighet till ett (1) års förlängning.