52532-2023 - ResultatSverige-Linköping: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekter ombyggnation
Referensnummer: 22/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling med avsikt att ingå ramavtal avseende arkitekttjänster för ombyggnation.
Uppdragets omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande arkitekttjänster för ombyggnation av lägenheter och lokaler. Det kan också förekomma nyproduktion av mindre komplementsbyggnader.
Omfattningen av uppdragen kan idag inte bestämmas och L kan inte tillgodoräkna sig någon mängd förutom att L är garanterad minst ett (1) uppdrag under avtalstiden.
Arbeten som påverkar kulturhistoriska värden kräver ibland specialistkompetens. Om AB Stångåstaden inklusive dotterbolag gör bedömningen att ett uppdrag kräver specialistkompetens och B anser att ramavtalsleverantör inte kan leverera den kompetens som B efterfrågar har AB Stångåstaden rätt att upphandla projekt separat.
B avser att teckna avtal med max fem (5) L.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71223000 Arkitekttjänster avseende utbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen