525328-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Mätare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Diabeteshjälpmedel
Referensnummer: UC-2018-381
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Basmätare, Silvermätare och Ketonmätare
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
I de fall flera positioner är samlade i ett anbudsområde ska anbud lämnas på samtliga positioner i anbudsområdet.
För att tilldelning av kontrakt för ett anbudsområde ska kunna ske måste anbudsgivarens samtliga offererade produkter för det aktuella anbudsområdet uppfylla upphandlingsdokumentens obligatoriska krav.
Anbud kan komma att antas helt eller delvis.
Anbud kan lämnas på följande anbudsområden:
Basmätare
Silvermätare
Blodsockermätare med ketonfunktion
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 38300000 Mätutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen