See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fakta om svensk turism 2025
Beskrivning: Rapporten Fakta om svensk turism publicerades årligen 1995–2021, men pausades på grund av pandemin och omstruktureringar under 2022–2024. Nu återupptas den och leverantören ska skriva texter till rapporten. De ska dels beskriva statistiken, dels sätta den i sitt sammanhang. Alla underlag ska följa myndighetens grafiska profil. Rapporten är en av myndighetens mest lästa och kraven på text, layout, språkgranskning och korrektur är höga.
Intern identifierare: Ä 2025-72
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
Ytterligare klassificering (cpv): 79311100 Utformning av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79330000 Statistiktjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Annonserad upphandling
Intern identifierare: 1725857
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 1. Svar på krav (föredraget alternativ)
Intern identifierare: 1725858