525351-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Timrå: Andra samhälleliga och personliga tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskilda tjänster
Referensnummer: UH-2020-108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Timrå kommun upphandlar särskilda tjänster inom kommunens verksamheter.
Upphandligen är en reserverad upphandling enligt 4 kap. 18§ LOU. Enligt den bestämmelsen äger upphandlande myndighet rätt att reservera deltagande i upphandling eller fullgörande av kontrakt till skyddade verkstäder eller till leverantörer vars främsta syfte är social och yrkesmässig integration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen