Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon till AISAB
Referensnummer: LS 2018-0762, SLL211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34114000 Specialfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Ambulansfordon.
Upphandlingen avser inköp av ambulansfordon till AISAB.
Ambulanssjukvården i Storstockholm AB (AISAB) är ett av landstinget helägt företag som utför ambulanssjukvård och transporter av avlidna inom Stockholms län på uppdrag av Stockholms läns landsting.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34114100 Utryckningsfordon, 34114121 Ambulanser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen