Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Teknisk konsult luftkvalitet
Referensnummer: T2017-03502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90731000 Tjänster med avseende på luftföroreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Se förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90731100 Hantering av luftkvalitet, 90731200 Hantering och övervakning av gränsöverskridande luftföroreningar, 90731400 Övervakning och mätning av luftföroreningar, 90731800 Övervakning av mängden luftburna partiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen