Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Ånn 7, totalentreprenad med samverkan
Referensnummer: MIC 2023/438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kort information om objektet & projektet
Objektet är Kv. Ånn 7 som består av fyra sammanhängande huskroppar som byggdes 1961. Fastigheten fungerar idag som ett vård- och omsorgsboende samt boende för personer med demens.
Beställaren planerar nu att riva befintliga byggnader och sedan bygga ett nytt vård- och omsorgsboende med 72 lägenheter och ca 60 stycken nya seniorbostäder med aktivitetscentra.
Nybyggnationen avseende vård- och omsorgsboende omfattar ca 6400 m² BTA. Nybyggnationen avseende seniorbostäder omfattar ca 5300 m² BTA.
Övrigt
Entreprenaden kommer att genomföras som en totalentreprenad med samverkan, se ”Entreprenadkontrakt” för en närmare beskrivning av byggprocessen och entreprenadens två faser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 450 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen