525537-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Yrkesutbildning – Öppet avtalssystem Utbildare till Yrkeshögskolan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖppet avtalssystem Utbildare till Yrkeshögskolan
BeskrivningDetta öppna avtalssystem innefattar en stor del av Luleå kommuns kommande behov av utbildare till yrkeshögskola. Luleå kommuns Inköp inbjuder Er härmed att ansöka om att delta i rubricerat öppna avtalssystem enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar.
Intern identifierareKLF 2024/1564
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80530000 Yrkesutbildning
Ytterligare klassificering (cpv): 75121000 Utbildningsadministration, 80000000 Undervisning och utbildning, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelDelområde 1: Utbildare El- och automationsingenjör
BeskrivningExempel på kurser/ämnen där utbildare kan efterfrågas: Digitala hjälpmedel ∙ Elektronik ∙ Teoretisk elektroteknik ∙ Anläggningar för produktion och överföring av el samt industriella anläggningar ∙ Automation ∙ Elinstallation i byggnader ∙ Elmaskiner - drivsystem ∙ Högspänningsanläggningar ∙ Ingenjörsmatematik ∙ Regler och standarder
Intern identifierareDelområde 1: Utbildare El- och automationsingenjör
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 2: Utbildare VVS- och energiingenjör
BeskrivningExempel på kurser/ämnen där utbildare kan efterfrågas: Projekt, entreprenad & juridik ∙ Ventilation & luftbehandlingsteknik ∙ Värme & sanitetsteknik ∙ AutoCad ∙ MagiCad ∙ Energiteknik ∙ Ingenjörsmatematik ∙ Kylteknik ∙ Reglerteknik
Intern identifierareDelområde 2: Utbildare VVS- och energiingenjör
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 3: Utbildare Järnvägstekniker (Kontaktledningstekniker och Bantekniker)
BeskrivningExempel på kurser/ämnen där utbildare kan efterfrågas: Besiktning bana ∙ Mätning och spårlägeskontroll ∙ Kapning och slipning av rälsmaterial ∙ Säkerhet för arbete i spårmiljö ∙ Banteknik och underhåll ∙ Introduktion för järnvägstekniker ∙ Grundläggande kontaktledningsmontage ∙ Högspänningsanläggningar och elkraftsförsörjning ∙ Lågspänningsinstallationer och växelvärme ∙ Byggnation av hjälpkrafts- och kontaktledning
Intern identifierareDelområde 3: Utbildare Järnvägstekniker (Kontaktledningstekniker och Bantekniker)
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 4: Utbildare Tandsköterska
BeskrivningExempel på kurser/ämnen där utbildare kan efterfrågas: ∙ Tandvårdens verksamhet och organisation ∙ Etik, bemötande och kommunikation ∙ Material, miljö och hantering av farligt avfall ∙ Oral hälsa 1 ∙ Oral hälsa 2 ∙ Vårdhygien och smittskydd ∙ Anatomi, anestesi och farmakologi ∙ Odontologi 1 ∙ Odontologi 2
Intern identifierareDelområde 4: Utbildare Tandsköterska
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 5: Utbildare Laborant
BeskrivningExempel på kurser/ämnen där utbildare kan efterfrågas: Analytisk kemi ∙ Biomedicinskt laboratoriearbete ∙ Kommunikation och arbetsmiljö ∙ Laboratoriearbete ∙ Laboratoriematematik ∙ Grundläggande biokemi ∙ LEAN ∙ Livsmedelskemi och sensorik ∙ Mikrobiologi ∙ Miljö och hållbarhet ∙ Oorganisk kemi ∙ Projektmetodik
Intern identifierareDelområde 5: Utbildare Laborant
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelDelområde 6: Handledning Examensarbete
BeskrivningExempel där handledare kan efterfrågas avseende nuvarande och / eventuellt kommande delområden (utbildningar): ∙ Rapportskrivning ∙ Sakkunnig
Intern identifierareDelområde 6: Handledning Examensarbete